Aurelian Drăgan

SCURT ISTORIC

Sunt gălățean și am fost șef de promoție al Facultății de Învățământ Pedagogic din Galați, Universitatea ”Dunărea de Jos” – specializare: Educație Fizică și Sport (3 ani) și I.E.F.S. București (1 an). Am format pe lângă fotbaliști de valoare, profesori specialiști în educație fizică și sport sau antrenori de fotbal cunoscuți în România. Nu am plecat în cariera mea didactică și de antrenor din Galați, încercând să dau maxim pentru orașul în care m-am născut.

Am dobândit titulatura de ”Doctor” în specialitatea pedagogie ”Teoria și metodica educației fizice, antrenamentului sportiv și culturii fizice de recuperare”, la Institutul Național de Educație Fizică și Sport al Republicii Moldova din Chișinău.

Posesor a licenței ”A” U.E.F.A

WhatsApp Image 2021-10-13 at 20.30.20

ACTIVITATEA DE ANTRENOR

• 1978 – 1988 – antrenor la Centrul de Copii și juniori F.C.M. Dunărea Galați;
  • 1988 – 1989 – antrenor principal Liga a III-a și promovare cu Gloria C.F.R., Liga a II-a;
  • 1989 -1995 – cu mici intermitențe, antrenor principal F.C.M. Dunărea Galați, Liga a II-a;
  • 1995 – 2000 – antrenor Centrul Privat Salbero;
  • 2000 – 2003 – antrenor Centrul de Copii și Juniori F.C.M. Dunărea Galați;
  • 2003 – 2018 – antrenor federal zonal F.R.F. – selecție sportivi loturi naționale de juniori. În 2016 am participat ca reprezentat al României la cursul organizat de U.E.F.A. pentru copii și juniori in Franța. Ca referent, am trimis la echipele naționale de juniori peste 100 de sportivi;
  • 2006 – 2007 – antrenor Poli Galați, Liga a III-a;
  • 2010 – 2013 – coordonator Centrul de Copii și Juniori F.C.M. Dunărea Galați;
  • 2018 – 2019 – antrenor copii Universitatea Dunărea de Jos, Galați;
  • 2019 – 2020 – antrenor Universitatea Galați, Liga a III-a

CAMPIONII CREEAZĂ CAMPIONI

Sportivi selecționați și formați – Liga I, Liga II și Loturi Naționale al României: Dănuț Lupu (’67 – F.C. Dinamo, Panatinaikos, Brescia), Chebac Ionel (’67 – F.C. Oțelul Galați, F.C. Rapid București), Cujubă Florin (’67 – F.C. Brăila), Stanciu Tudor (’67 – F.C. Oțelul Galați), Bedreaga George (’68 – F.C. Gloria C.F.R., F.C. Oțelul Galați), Tofan Cătălin (’69 – F.C. Oțelul Galați), Dragomir Dorin (’69 – F.C.M. Bacău), Măstăcan Lucian (’68 – F.C. Steaua București), State Adrian (’68 – F.C. Steaua București), Brăneț Cristian (’76 – Poli Iași, F.C. Oțelul Galați), Drăgan Sorin (’84 – F.C. Unirea Urziceni), Ioviță Valentin (’84 – F.C. Oțelul Galați, Sportul Studențesc), Șotrocan Eduard (’83 – F.C. Gloria Buzău), Nejneru Marian (’84 – F.C. Gloria Buzău), Axente Mircea(’87 – F.C. Poli Timișoara, Dinamo București), Sîrghi Cristian (’86 – F.C. Oțelul Galați), Milea Ciprian (’84 – F.C. Poli Iași), Bourceanu Alex (’85 – F.C. Steaua București), Bozga Jean (’84 – F.C. Concordia Chiajna), Ropotan Adrian (’86 – F.C. Dinamo București, Dinamo Moscova), Izvoranu Silviu (’83 – F.C. Dinamo București, Univ. Craiova), Antohi Andrei (’88 – F.C. Pandurii Tg. Jiu).

henry-be-lc7xcWebECc-unsplash

experiență didactică

Experiența profesională didactică universitară mi-am desfașurat-o în cadrul Universității ”Dunărea de Jos” din Galați, între anii 1991 – 2020 și am predat următoarele discipline:

• Fotbal – curs de bază;
  • Fotbal – practică în antrenorat;
  • Fotbal – perfecționarea într-o ramură sportivă;
  • Metodica handbalului și a fotbalului în școală;
  • Managementul unităților sportive;
  • Jocuri motrice;
  • Activități motrice adaptate.

cărți publicate

1. ”Fotbal – specializare la copii şi juniori” – autori: Drăgan Aurelian, Hoştiuc Nicolae; Editura Fundaţiei Universitare ”Dunărea de Jos” Galaţi, 2002;
  2. ”Ghidul antrenorului de fotbal la copii şi juniori” – autori: Drăgan Aurelian, Rădulescu Mircea, Cojocaru Viorel, Jurcă Cornel, Antohi Nucu, Manolache Gabriel, Ciolcă Sorin, Comăniţă Petre, Editura Axis – Mundi, Bucureşti, 2003;
  3. ”Fotbal – concepţii, metode şi mijloace” – autor: Drăgan Aurelian; Editura Mongabit, Galaţi, 2006;
  4. ”Fotbal pentru juniori” – autor: Drăgan Aurelian; Editura Valinex, Chişinău, 2006;
  5. ”Abordări interdisciplinare în fotbal” – autori: Drăgan Aurelian, Oprea Adrian, Editura Academica, Galaţi, 2007;
  6. ”Optimizarea lecției de antrenament la disciplina fotbal” – autor: Drăgan Aurelian, editura University Press Galați 2009;
  7. ”Bazele teoretico-metodice ale fotbalului” – autor: Drăgan Aurelian, Editura Fundaţiei Universitare ”Dunărea de Jos” Galaţi, 2012;
  8. ”Concepte privind aprofundarea pregătirii în fotbal” –  autor Drăgan Aurelian, Editura Fundaţiei Universitare ”Dunărea de Jos” Galaţi, 2012;
  9. ”Fotbal – lucrări practico-metodice” – autor Drăgan Aurelian, Ploeşteanu Constantin, Editura Fundaţiei Universitare ”Dunărea de Jos” Galaţi, 2012.